Spoločnosť Huawei bola v našich končinách známa tým, že prinášala smartfóny pre nenáročných používateľov, ktorí nemali hlboko do vrecka, resp. nechceli za svoj nový smartfón investovať stovky eur. Postupom času sa však vyprofilovala a dnes môžeme byť svedkami skutočne solídnych kúskov, ktoré môžu konkurovať nejednému lepšiemu modelu iných značiek. Práve na dva z takýchto kúskov, ktoré určite vzbudzujú záujem okolia sa dnes pozrieme v tomto článku.
Konštrukcia a vyhotovenie
Začnime modelom G9 Plus, ktorý je zatiaľ dostupný len na domácom trhu značky Huawei. Tento kúsok pôsobí na prvý pohľad naozaj príjemným dojmom a celkový dizajn štíhlej, kovovej konštrukcie sa skutočne vydaril. Dá sa povedať, že sa jedná o veľmi podobný dizajn oblejších tvarov, ktorým zaujala loňská G osmička. Predná strana patrí veľkému 5,5“ displeju, ktorý ponúka fullHD rozlíšenie (1080x1920b) s hustotou 401 pixelov na palec, čo pre používateľa znamená záruku naozaj ostrého a pekného obrazu, ktorý zvyknú ponúkať len smartfóny vyššej triedy. Spodná strana pod displejom je čistá, bez akýchkoľvek tlačidiel a nájdeme na nej len logo výrobcu. Na hornej strane môžeme vidieť slúchadlo, prednú 8Mpx kameru, ktorá je schopná nahrávať video vo vysokom rozlíšení (1920x1080p), informačnú LED diodu a tiež proximity senzor, ktorý sa stará o to, aby vám zhasol displej pri začatí hovoru, po priblížení telefónu k uchu.
Hrany prístroja ponúkajú len potrebné minimum. Kým ľavá je čistá, pravá obsahuje klasické šípky, ktoré slúžia napríklad na zmenu hlasitosti a tlačidlo zapínania/odomykania celého prístroja. Hore nájdeme konektor na pripojenie slúchadiel (3,5mm jack), pričom spodok patrí dvojici stereo reproduktorov a konektoru USB, nie však klasickému micro USB, ale novému štandardu typu C. Ako ste si však mohli všimnúť, chýba tlačidlo na spúšť fotoaparátu. Zadná strana telefónu je skutočne veľmi pekná, po vzore modelu G8. Dominuje jej objektív 16Mpx fotoaparátu, ktorý má byť podľa výrobcu hlavnou devízou tohto modelu. Ponúka veľmi rýchle zaostrovanie, optickú stabilizáciu obrazu, ktorá je prevenciou proti rozmazaným fotkám a tiež video, ktoré nahráva v ultra vysokom rozlíšení 4K, takže vám na obraze neunikne žiaden detail. Vedľa objektívu nájdeme LED blesk, ktorý ponúka 2 tóny bielej farby a čítačku odtlačkov prstov. Okrem jej klasickej funkcie, teda odomykania telefónu dotykom prsta, dokáže ešte stiahnuť hornú lištu, mazať notifikácie, poslúži ako spúšť fotoaparátu pre autoportréty a podobne.
Na druhej strane stojí Huawei P9 Lite. Ten zastupuje veľmi obľúbenú lite verziu P osmičky, ktorá vyšla minulý rok. Pri jej nástupcovi Huawei rozhodne nezaspal na vavrínoch a prináša radu vylepšení, ktoré posúvajú telefón o značný krok dopredu. V porovnaní s G9 Plus má P9 Lite omnoho hranatejšie tvary a kov sa tu sústredí iba na rám telefónu. Predná strana je prakticky identická, akú ponúka aj G9 Plus, vrátane vlastností prednej kamery a notifikačnej diódy. Displej v rovnakom rozlíšení je však menší- 5,2 palcový. Hrany telefónu okupuje okrem tlačidiel hlasitosti, vypínača, konektoru na pripojenie slúchadiel (hore), typický no starší microUSB konektor, dvojice stereo reproduktorov aj slot na vloženie microSD a SIM karty.
Zadná strana P9 Lite pôsobí oproti G9 Plus jednoduchším dojmom. Fotoaparát je umiestnený do ľavého horného rohu a dopĺňa ho LED blesk. P9 Lite však ponúka slabší fotoaparát než má jeho konkurent. Jedná sa o 13Mpx snímač od Sony, ktorý dopĺňa autofokus a tiež možnosť nahrávať video v nižšom fullHD rozlíšení, oproti 4K pri G9 Plus. Napriek tomu sa však nedá povedať, že by šlo o zlý fotoaparát, no v porovnaní s G9 Plus teda trochu zaostáva. Netreba
zabudnúť tiež na snímač odtlačkov prstov, ktorý je u odľahčenej verzie vlajkovej lode tohto roku novinkou. Tá ponúka okrem odomykania obrazovky, ktoré je rýchle a spoľahlivé tiež ďalšie funkcie, podobné ako nájdeme u G9 Plus.
Výkon ktorý rozhodne neurazí
Po detailnom predstavení vonkajšku sa poďme pozrieť na to, čo sa skrýva v útrobách oboch rivalov. Začneme rovnako s G9 Plus. Srdcom telefónu je osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 626, ktorý ponúka výkon 2 GHz na jedno jadro. Ide vlastne o procesor, ktorý bol predstavený len pred pár mesiacmi a tak ho ešte nenájdeme v mnohých prístrojoch. Jeho zárukou však je, že ponúkne dostatočný výkon, ktorý zvládne aj lepšie hry. Huawei G9 Plus je dostupný v dvoch variantoch a to buď s pamäťou 32GB pre vaše dáta, ktorá je doplnená o 3GB RAM, alebo s pamäťou 64GB a 4GB RAM. Ak si myslíte, že vám táto pamäť nebude stačiť, môžete si ju rozšíriť pamäťovými kartami až do veľkosti 128GB.
Systém a konektivita
V oboch spomínaných modeloch beží operačný systém Android vo verzii 6.0 Marshmallow, ktorý je doplnený o grafickú nadstavbu EMUI 4.1. V tomto prípade sú na tom telefóny rovnako a jedná sa o prostredie, na ktorom výrobca odvádza veľmi dobrú prácu každou novou verziou. Samozrejmosťou sú aj jeho aktualizácie. Okrem toho je P9 Lite tiež na zozname telefónov, ktorých majitelia sa môžu tešiť na nový Android 7.0 Nougat. Ten zatiaľ nie je potvrdený pre model G9 Plus, no z hľadiska hardvérovej výbavy je na to tento telefón viac než dostatočný preto verím, že naň výrobca nezabudne.
Z hľadiska konektivity tu máme klasické možnosti globálneho a lokálneho prenosu dát. V prvom prípade oba modely ponúknu 2G, 3G, 4G a LTE sieťové prenosy, takže o rýchly internet nie je núdza ani u jedného z telefónov. Z pohľadu lokálneho prenosu sa však možnosti rôznia. Verzia Bluetooth 4.1 a Wifi štandardu 802.11 b/g/n zostáva u oboch rovnaká, no zmena nastáva pri už spomínanom USB konektore. Model G9 Plus ponúka novší konektor USB typu C, ktorý neumožňuje rýchlejšiu konektivitu, no jeho výhoda spočíva v tom, že ponúka obojstranný spôsob zapojenia. Nemusíte tak riešiť to, či ho zapájate správne, podobne ako u Lightning konektoru od spoločnosti Apple. Huawei P9 Lite však naďalej zostáva verný klasickému zahnutému micro USB, ktoré je plusom v tom, že si naň v prípade akútnej potreby (napr. na dovolenke), ľahšie požičiate od niekoho nabíjačku, nakoľko použitie typu C nie je zatiaľ také rozšírené. Okrem toho tento model pridáva ešte NFC, ktoré G9 Plus neobsahuje.
Záverečné zhodnotenie
Huawei v tejto kategórii predstavil dva naozaj šikovné telefóny, ktoré sú si výkonom veľmi podobné. Rovnaké možnosti ponúka tiež predinštalovaný Android a grafická nadstavba EMUI. U mnohých používateľov teda rozhodnú iné aspekty. Prvým z nich je dizajn, ktorý sa podstatne líši a stavia proti sebe hranatý a oblejší tvar. Ďalej je tu fotoaparát, pri ktorom o kúsok vyhráva model G9 Plus, ktorý okrem fullHD videa, ponúka aj možnosť videa v ultra vysokom rozlíšení 4K. P9 Lite by mohla tiež o kúsok zaostávať oproti výkonnejšej verzii G9 Plus so 4GB RAM, ale nemalo by to byť nič tragické. U niekoho môže rozhodnúť tiež použitie USB typu C alebo absencia NFC. Osobne sa mi viac páči G9 Plus, ktorý pre mňa prináša atraktívnejší dizajn. Jeho získanie bude zatiaľ však pre slovenských používateľov dosť obtiažne, nakoľko je tento model určený zatiaľ iba pre domáci trh výrobcu. No verím, že by
sa to v budúcnosti mohlo zmeniť podobne, ako u minuloročného modelu G8, ktorý tiež štartoval iba na domácom trhu, no aktuálne ho kúpiť aj u nás. Používatelia, ktorí však nechcú čakať na dostupnosť G9 Plus, majú radi hranatejšie tvary, využívajú NFC a nevadí im trošku slabší fotoaparát s absenciou 4K videa, či o kúsok menší displej, môžu pokojne siahnuť po modeli P9 Lite.